Beseda na téma Poruchy příjmu potravy: na co jste se báli zeptat

V Rock Café tentokrát nezněl tvrdý beat. V podvečer 13. února se tématem staly poruchy příjmu potravy. Hlavním hostem debaty pořádané Českou asociací studentů adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Studentskou asociací nutričních terapeutů byl psycholog František David Krch.
Na dotazy účastníků odpovídal host debaty František David Krch
Jak během akce několikrát zaznělo, problematika spojená s poruchami příjmu potravy je dnes významně „přikrmována“ sociálními sítěmi: „Lidé se chtějí přiblížit ideálu, dokonalý vzor je prezentován všude kolem nás,“ komentuje František David Krch jeden z klíčových momentů vzniku mentální anorexie a bulimie. Jeho zkušenosti potvrzují, že nejde jen o problém mladých děvčat: v ambulantní péči je ze 100 pacientů 8 mužů. I mezi zhruba 120 posluchači v Rock Café tvořilo mužské osazenstvo přibližně deset procent.
Anorexie i bulimie jsou otázkou úzkosti a strachu, shodují se odborníci. „Pacienti jsou trochu jako karikatury zdravých návyků, jen překročí určitou hranici,“ uvedl dále Krch. A zatímco u děvčat vzniká porucha příjmu potravy potřebou redukovat svoji hmotnost, u mužů jde o splnění touhy po dokonale „vymakané“ postavě a s ní spojené pohybové aktivitě. Nezřídka je zdravotní problém spojen se závislostí na alkoholu. Ta se může rozběhnout právě v okamžiku hladovění, aby následně „pomohla“ hladovějícímu k přejedení.
„Úspěšnost léčby pacientů s poruchami příjmu potravy je zhruba sedmdesát procent,“ zaznělo mimo jiné z úst odborníka. Mezi ně patří i současné peer konzultantky Centra Anabell Alžběta Šnoblová a Tereza Vostrá, které se v závěru večera podělily o své zkušenosti se zvládnutím mentální anorexie.
České asociaci studentů adiktologie patří velký dík, neboť se jí podařilo veřejnosti nabídnout další zajímavé téma: setkání s nemocí, která bude ještě nějakou dobu v popředí zájmu.

Autor: Marcela Uhlíková viz článekhttps://cuni.cz/UK-6311.html?news=7318&locale=cz&fbclid=IwAR0gXnUMr_q4uW4blR7nDCFDZHcnp9TE1XyQl4VvFJcBg0WP2Oq5rVNwbfo

Foto: Josef Laurin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *