Referenční centrum léčby závislosti na tabáku pro ČR

Referenční centrum léčby závislosti na tabáku pro ČR – III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Karlovo náměstí 32, telefon: 224 966 608, MUDr. Eva Králíková, CSc., MUDr. Lenka Štěpánková.
Praxi jsem si domluvil po osobní návštěvě u sestry, podívala se do sešitu a dala mi vybrat volný termín, na praxi může být jen jeden student. Jediným požadavkem byl bílý plášť.
Měl jsme zprávy od spolužaček, že paní docentka Králíková nemá ráda  studenty bez dobrého teoretického základu, a opravdu jsem nechtěl vypadat před pacienty jako idiot. Připravil jsem se četbou knihy Závislost na tabáku – epidemiologie, prevence a léčba, a vyrazil na praxi. První tři dny jsem pracoval s MUDr. Kamilou Zvolskou, byla milá, brala mne jako kolegu a snažila se mě naučit co nejvíc. Čtvrtý den přišla paní docentka Králíková a já musel pacientům vysvětlovat jak vzniká závislost na tabáku a co se při tom děje v mozku. Potěšilo mne, když pacientům říkala: „Jak tady správně řekl kolega…“  Praxi mohu doporučit, slušné zacházení, možnost domluvy na příchodech a odchodech, a také se tam něco naučíte.
Vhodné jako: Praxe ve vybraném zařízení 2, typ služby: ambulantní léčba/program, zařízení: centrum léčby závislosti na tabáku.
František Trantina