Terapeutická komunita Vršíček

Adresa komunity: Litohlavy 50, 337 01 Rokycany

Ročník studia: druhý

Časová dotace: 40 h, 5 dní

Datum plnění praxe: 13.7. – 17.7.2020

Pro svoji praxi v terapeutické komunitě jsem si vybrala TK Vršíček Středisko křesťanské pomoci Plzeň. Doporučení jsem dostala od studentky z vyššího ročníku a své volby jsem určitě nelitovala, jak se dočtete níže. Pojďte se se mnou přenést do dubna roku 2020.  

Většinou řeším praxe na poslední chvíli, ale vedoucímu TK jsem volala již 3 měsíce před začátkem prázdnin, neboť jsem se na praxi v TK těšila asi ze všech nejvíce. Milý rozhovor, ve kterém jsem se ředitele zeptala na vše potřebné ohledně mého pobytu, jsme však zakončili domluvou, že se znovu ozvu za dva měsíce na upřesnění data nástupu. Kvůli situaci s koronavirem se v zařízení báli přijímat stážisty, a tak jsem si finální datum domluvila až v červnu.

Být klientem ve druhé fázi…

Během svého pobytu jsem působila v komunitě jako klient ve druhé fázi, a to se všemi pravidly a povinnostmi, které k tomu náleží. Účastnila jsem se veškerého programu, měla jsem možnost se aktivně zapojovat do aktivit, a stejně jako klienti jsem nesměla sama opustit komunitu ani mít u sebe telefon mimo dobu osobního volna. Druhý den jsem musela s terapeutkou ještě vyřešit administrativní záležitosti. Za normální situace by se tyto povinnosti řešily již první den, ale terapeutka, která mě přijímala, na tuto skutečnost zapomněla, nejspíše kvůli jejímu návratu ze zrovna proběhlé dovolené. Druhý den se mne ujala jiná terapeutka a společně s ní jsem podepsala smlouvu o stáži, poučení o bezinfekčnosti a zaplatila náklady za pobyt, konkrétně 250 Kč na den.

Denní režim TK je volně dostupný na webu, takže jsem zhruba věděla, co mám čekat. O pracovní dny program začínal ve tři čtvrtě na sedm budíčkem a končil v deset večer. Velkou část dopoledne zabírala pracovní terapie, neboť se klienti o chod komunity starají úplně sami, a to od vaření přes úklid až po zahradničení. Nejdůležitější částí programu jsou ale skupinové psychoterapie a komunitní setkání. Já jsem se v rámci pobytu zúčastnila skupinových psychoterapií, arteterapie, samořídící skupiny, životopisné skupiny a reflektivní skupiny. Doplňkem jsou mimořádné skupiny, které mohou klienti kdykoliv svolat, pokud se vyskytne nějaký konflikt. Princip TK nabádá k tomu, aby se všechny spory řešily v bezpečném kruhu komunity, stejně tak i obavy nebo starosti klientů. 

Rituály a zkušenosti z denního programu

Důležitou součástí TK jsou rituály. Běžné rituály jsem viděla každý den (například rituál společného jídla). Co mě ale zajímalo nejvíce, byl rituál přechodu. Ten probíhá vždy, když klient přechází z jedné léčebné fáze do druhé. Klienti a terapeuti se odeberou do lesa na nedaleké schody vedoucí ke kapličce, kde si každý klient vezme do ruky svíčku a postaví se na schod, který koreluje s jeho fází (1. fáze – 1. schod). Každý obyvatel komunity začíná na zemi před schody a během léčby postupuje nahoru. Vedoucí TK pronese pár slov a popřeje klientovi hodně úspěchů do další léčby. Nakonec každý sfoukne svou svíčku a jde dotyčnému podat ruku. 

Je důležité ještě zmínit, že TK Vršíček patří pod Středisko křesťanské pomoci Plzeň. Píšu o tom proto, že někoho by náboženské prostředí mohlo odradit, ale není se čeho bát. TK vznikly na křesťanských základech a více či méně je můžeme pozorovat ve všech komunitách. Náboženský podtext je vidět u společného jídla, kde je v případě zájmu možno pomodlit se. Jinak každou středu klienti mohou jet dobrovolně na bohoslužbu do Plzně, což samozřejmě není povinné ani pro stážisty.

Hodnocení

Na praxi bylo skvělé, že jsem mohla v TK strávit celý týden i s přespáním. Ze začátku jsem měla trochu problém se zákazem telefonu, ale nakonec jsem za to byla ráda. Tím, že jsem neměla přes den možnost kontaktu s vnějším světem, jsem byla více přítomná programu komunity. Ve volném čase jsem si povídala s klienty nebo se chodila pomazlit s králíky. Překvapilo mě, jak přátelská a sdílná byla většina klientů. Za ten týden jsem slyšela mnoho lidských příběhů a historek. Terapeuti byli také celou dobu milí a otevření konverzaci, na komunitách ke mně přistupovali jako ke klientovi, ale po večerech jsem měla možnost se s nimi pobavit o komunitě a jejich práci. 

Nenapadá mě nic, co bych praxi mohla vytknout – maximálně to, že kvůli lokalitě komunity je v okolí velmi mnoho komárů, a tak jsem si mimo skvělých vzpomínek odvezla i pár pěkných štípanců na památku :D. 

Za mne toto byla rozhodně nejpřínosnější a nejlepší praxe doteď. 

Kontakty:

Vedoucí TK Miroslav Čech: 774 455 988

Email TK: cech@skp-plzen.cz

Webové stránky TK: http://www.skp-plzen.cz/article/detail/terapeuticka-komunita-vrsicek

Kateřina Štočková

Terapeutická komunita Vršíček (Litohlavy) • Firmy.cz

Zdroj obrázku: http://www.skp-plzen.cz/photo/gallery-detail/1