Trainspotting s MUDr. Minaříkem

Máme pro Vás zprávu z prvního fimového nášlehu od Františka T.!

Přítomni:
Film Trainspotting, MUDr. Minařík, osmnáct diváků, popcorn.

O filmu:
Trainspotting, drama, krimi, komedie britského režiséra Dannyho Boylea natočená v. roce 1994 velmi věrně zobrazuje život drogově závislých (herci strávili před natáčením 14 dní v komunitě v Glasgově). Radili jim také členové fotbalového týmu Calton Athletic Club z Glasgow West Endu, který založili bývalí uživatelé heroinu a odborníci na léčbu závislostí.
Před uvedením filmu v USA byly vystřiženy některé erotické scény, senátor Bob Dole obvinil tvůrce filmu že oslavují uživatele drog. Později přiznal, že film nikdy neviděl… Prvních dvacet minut filmu muselo být znovu namluveno, američtí diváci těžce snášeli skotský přízvuk.
Film končí celkem dobře, i když občas někdo zemře včetně kojence.

Beseda po filmu:
Atmosféra na baru v Akademického klubu byla příjemná, diskuse se nakonec stočila k české drogové scéně. Co by znamenalo omezení substituční léčby? Co se stane, když se na trhu v ČR objeví kvalitní heroin? Současná čistota na ulici je 7%, při pašování přes hranice do ČR 27%. Dá se dnes jednoznačně určit primární droga u uživatelů? Jak řekl Jan Plaček, který má zkušenosti z terénu, berou všechno co seženou. To MUDr. Minařík potvrdil, vyhraněných uživatelů pervitinu nebo opiátů je málo. Možná je to tím, že kvalita drog je mizerná. No, je o čem diskutovat, přijďte na příští filmové nášlehy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *